PARLIAMENT

OF SRI LANKA

SinhalaSriLankaTamil-SriLanka

Hon. Karu Jayasuriya, M.P.

Last elected Party
United National Party (UNP)
Date of Birth : 29-09-1940
Civil Status : Married
Religion : Buddhism
Profession / Occupation : Company Chairman

Political Career

Secretary Co-ordination UNP - December 1994 Chairman UNP - May 1995 Mayor of Colombo- UNP - April 1997 Leader of Opposition, Western Provincial Council- April 1999 Member of Parliament, Gampaha District - October 2000 Minister of Power & Energy - December 2001 Prime Ministerial Candidate, UNP at the 2005 Presidential Elections

Attendance

Legislature Days present Days absent
Eighth Parliament of the D.S.R. of Sri Lanka  
(2017 - 2020)
241 11

Parliament Calendar

download parliament mobile app

Mailing List Subscription

Copyright © The Parliament of Sri Lanka. All Rights Reserved.

Solution by: Lankacom