PARLIAMENT

OF SRI LANKA

SinhalaSriLankaTamil-SriLanka

Hon. Karu Jayasuriya, M.P.

Party
United National Party (UNP)
Portfolio
Speaker
Electoral District / National List
National List
Date of Birth : 29-09-1940
Civil Status : Married
Religion : Buddhism
Profession / Occupation : Company Chairman

Contact Details

On Non-Sitting Days
No. 2,
Amarasekera Mawatha,
Colombo 05.
On Sitting Days
0112552072
jayasuriya_k@parliament.lk

Political Career

Secretary Co-ordination UNP - December 1994
Chairman UNP - May 1995
Mayor of Colombo- UNP - April 1997
Leader of Opposition, Western Provincial Council- April 1999
Member of Parliament, Gampaha District - October 2000
Minister of Power & Energy - December 2001
Prime Ministerial Candidate, UNP at the 2005 Presidential Elections

Committees Served

  • Committee on Public Petitions (Seventh Parliament of the D.S.R. of Sri Lanka)

Parliament Calendar

download parliament mobile app

Mailing List Subscription

Copyright © The Parliament of Sri Lanka. All Rights Reserved.

Solution by: Lankacom